Nas Veri Kurtarma

Yüksek veri depolama ihtiyaçları karşılama noktasında ağa bağlı depolama cihazları (NAS) özellikle kurum ve kuruluşlarda oldukça sık kullanılır. Sabit disklerin (hdd,ssd) yükseltilebilmesi ve ağa bağlı her yerden ve şifreli olarak yapılandırılabilmesi nedeniyle orta ölçekli kurumlar tarafından da tercih sebebidir.

Nas Veri Kurtarma

NAS Cihazı disklerini kurtarma.

Ağa Bağlı Depolama (Network Attached Storage)

NAS Nedir ?

Şirketler, kurumlar içerisinde bir çok bölüm ve bu bölümlere bağlı birimlerden oluşur. Bu birimler içerisinde bir çok data bulunur. Server üzerinde diskler sınırlıdır. Ancak NAS cihazları bu sınırları daha da fazlalaştırmıştır. İyi bir serverınız var ancak daha fazla disk kapasitesine ihtiyaç duyabilirsiniz. Böyle bir durumda NAS cihazı (Network Attached Storage, ağa bağlı depolama) cihazı en verimli cihazlar arasında yer alır. Özellikle fiyatı ve çokça disk alabilmesi nedeniyle, kobiler ve yeri geldiğinde büyük firmalar da dahil olmak üzere bir çok firma tarafından tercih edilirler. NAS cihazları son yıllarda, IP üzerinden verilerin ereşebilmesini sağladığından dolayı, cep telefonları, tabletler gibi bilgisayar kullanımı dışında da kullanılabilmektedir. Özellikle orta ölçekli şirketler tarafından yedekleme sunucusu olarak da tercih edilmektedir. NAS cihazları üzerlerinde ki donanımsal raid yada yazılımsal raid sayesinde veri kaydını en aza indirmeye çalışan cihazlardır.

Her bir marka kendine özel işletim sistemi çıkarmıştır.  Bu sayede çok daha başarılı bir şekilde hem kapalı network içerisinde hem de bir firewall arkasında da internet üzerinden yayın yapabilmektedir. FTP, http,AFS, UpnP gibi bir takım protokoller de dahil olmak üzere servis sağlamaktadır.

DAS Nedir ?

Direct Attached Storage (DAS) teriminin ilk harflerinden oluşturulmuş bir terimdir. Doğrudan bağlantılı anlamına gelen DAS, bir servere yada bilgisayar dijital depolama alanıdır. Her ne kadar DAS, bir laptop’a takılmış USB harddisk ile de aynı tanım olsa da, genellikle servera takılan direk Fiber, SCSI gibi bağlantılar yapılır.

SAN Nedir ?

Storage Area Network (SAN) teriminin ilk harflerinden oluşturulmuş bir terimdir. Türkçesi Depolama ağı olarak çevrilebilir. Büyük network’lerde hizmet vermek tasarlanıp, özel amaçlı ve hızlı bir ağdır.

NAS, DAS, SAN farkları aşağıdaki resim ile daha net anlaşılabilir.

NAS / SAN / DAS cihaz farkları

Verileriniz Değerlidir, herkese emanet edemezsiniz.

NAS Kurtarma Neden Önemlidir ?

Şirketler, kurumlar içerisinde bir çok bölüm ve bu bölümlere bağlı birimlerden oluşur. Bu birimler içinde sürekli büyüyen bir veri bulunur. Oluşan bilgi dünyasında şirketler için bu veri oldukça önem arz etmektedir. Bu noktada karşımıza bu bilgileri koruyacak bir takım sistem veya sistemler çıkmaktadır. Bu sistemlerde depolama alanında yaşanacak sorunlar için NAS Veri Kurtarma olarak verinize en kısa süre devam etmenizi sağlamayı amaçlıyoruz.

Dünyada ve Türkiye’de depolama ihtiyaçlarımız sürekli olarak büyümektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte verilerimiz kaydetmek için her yıl bir önceki yıla göre yaklaşık %43 civarındadır. Bu tür artışlarla beraber NAS,SAN,DAS gibi çözümler kullanılmaktadır.

Şirketin ve kurumsal en değerli kaynağı olan verileriniz, iş süreçlerine bağlı olarak zamanla artmakta ve bunun doğal sonucu olarak verilerin güvenli bir şekilde bir biçimde depolanması gerektiğini ortaya çıkmıştır. Kritik iş süreçleri ve uygulamalarınızın doğru sonucu seçimleri, veri depolama seçimi önemli olurken, hata sonucu tek bir veri kurtarma merkezine göndermeniz gerekmektedir. Başka veri merkezlerinin yapamadığı ve olmaz dediği bir çok işi yapmış olsak da çok daha uygun fiyata olabilecekken, çok daha uzun zaman ve daha pahalı çözümlere gitmektedir. Bu iş sadece para değil zaman da şirketler için çok önemlidir. Bir şirketin iş süreçlerinin durması ne yazık ki para ile ölçülmeyebilir.

Değerli olan verilerin bozulması, kaybolması veya tekrar girilmesi zaman, emek ve işletme maliyetlerini arttırıcı unsurlar başındadır. NAS veri merkezi olarak bunun farkındayız. Bu yüzden hiç bir firmada olmayan “24 saat arayabilirsiniz” diyoruz.

Dünyadaki şirketlerin üçte biri hayati önem taşıyan veriler de dahil olmak üzere bir çok kayıp ile karşı karşıya kalmıştır. Türkiye’de ise bu durum %49 civarındadır. Her şirketin başına muhakkak veri kaybı olmuştur. Ancak uzman olmayan kişilerin ellerine verilmesi, internet üzerinden veri kurtardığı söyleyen programlar yüzünden maliyetler çok artmaktadır. Bu yüzden sizlere “Ücretsiz sorun tespiti” yapmaktayız

İsterseniz NAS, SAN yada DAS olsun her türlü Network diskleriniz için yanınızdayız.