Raid Veri Kurtarma

Redundant Array of Inexpensive Disks veya Redundant Array of Independent Disks yani kısaca RAID, disklerin kendi arasında veri kopyalama veya paylaşımı (örneğin raid 0) için birden fazla harddisk kullanılarak yapılan bir tür depolamadır. Serverlarda disklerin yedekliliği için RAID teknolojisi kullanılır. Bunlar arasında en çok raid 1 ve raid5 rağbet görür.

Raid DiskVeri Kurtarma

Server disklerini kurtarma.

Verileriniz Değerlidir, herkese emanet edemezsiniz.

RAID Veri Kurtarma Neden Önemlidir ?

Firmaların daha güvenli olarak verisini emanet ettiği, disk yapısı RAID nedir diye başlayalım. RAID (Redundant Array of Independent Disks) kelime anlamı olarak Bağımsız Disklerin Yedekli Dizisi gibi bir anlama geliyor. Wikipedia’ya göre de “Bağımsız Disklerin Artıklıklı Dizisi” olarak Türkçeye çevrilmiş. Kısacası birden fazla diskin güvenli yada daha büyük depolama amaçlı kullanılması için bir yapı türüdür. RAID 0,1,5,10 gibi farklı türlü vardır. Donanımsal olarak ve yazılımsal olarakta yapılabilmektedir.

Kurtarma merkezimize gelen binlerce başvurulardan genel olarak hatalar şu şekilde oluyor:
Sabit disk çökmesi, bozuk (bad) sektörler, doğal afet (deprem, sel gibi), motor arızası, kafa arızası, yüksek elektrik voltajı, PCB arızası, düşmeler, çarpma gibi fiziksel hasarlar, dosya yada diskin yanlıkla formatlanası, disk senkron hatası, unutulan şifre gibi bir çok RAID disk hatasıyla karışıyoruz. Bazen basit bir çözümü olacakken, büyük bir olaya yol açılabiliyor. Örneğin bazı raid kartlarının disk sıralamasını önemi çok büyüktür. Diski yanlış slota taktığınızda disk yapınız açılmayabilir.

NAS Veri Kurtarma hizmetleri olarak, aklınıza gelebilecek her türlü arızada müdahale edebiliyoruz. Önemli olan diskin en az şekilde kurcalanması. çok düşük ücretlere yapılabilecek disk arızaları ne yazık ki internet arama ile “data kurtarma yazılımları” yüzünden çok daha büyük felaketlere yol açabiliyor. Gelin bizden ücretsiz bir fiyat alın sonra kurcalamak istiyorsanız yine kurcalayın. Biz her zaman sizlerin yanınızdayız.